ADNSU-da Hindistanla birgə onlayn beynəlxalq seminar keçirilib
Noyabrın 17-18-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) və universitetin HPC sahəsində tərəfdaşı olan Hindistanın Müqəddəs Xavier Kollecinin (Kəlküttə) birgə təşkilatçılığı ilə onlayn beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbiri Müqəddəs Xavier Kollecinin rektoru Dr. Dominic Savio açaraq, Azərbaycan xalqını möhtəşəm qələbə münasibətilə təbrik edib və tədbirin işində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra universitetin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Rafiq Camalov universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən HPC mərkəz haqqında məlumat verib və təşkilatlar arasında növbəti əməkdaşlığın istiqamətləri haqqında danışıb.
Müqəddəs Xavier Kollecinin Beynəlxalq əlaqələr fakültəsinin dekanı Pançali Sen təmsil etdiyi ali məktəb haqqında məlumat verib.
Seminarın plenar iclaslarında ADNSU-nun professoru, HPC mərkəzinin elmi rəhbəri Araz Əliyev, universitetin dəvətli professoru, HPC üzrə mütəxəssis Ehsan Musəvi, partnyor təşkilatdan Ayan Çandra və Aşok Nat çıxış ediblər. Seminarın 2 gün ərzində baş tutan sessiya iclaslarında universitetin HPC mərkəzinin əməkdaşları - dosent Samir Quliyev, t.f.d. Nigar İsmayılova, doktorantlar Etibar Vəzirov və Firuzə Xalıqova-Təhməzli, Müqəddəs Xavier Kollecinin əməkdaşları Ankita Sərkər, Raya Sinha, Deboşruti Dasqupta, Siddharta Roy, prof. Mosumi Das Nat, Kazari Basak, Racdip Das, Rajarşi Bataçarya HPC-nin müxtəlif istiqamətləri üzrə məruzələrini təqdim ediblər.
Tədbirin sonunda Azərkosmos agentliyinin əməkdaşı İmran İbrahimli çıxış edərək HPC mərkəzin imkanları haqda məlumat verib və peyk təsvirlərinin emalında HPC sistemlərinin vacibliyini qeyd edib.

АГУНП совместно с Индией провел международный онлайн-семинар
17-18 ноября прошел международный онлайн-семинар, организованный Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности (АГУНП) совместно с колледжем Святого Ксаверия, Калькутта, партнером университета в области высокопроизводительных вычислений.
Открывая мероприятие, ректор колледжа Св. Ксаверия доктор Доминик Савио поздравил азербайджанский народ с большой победой и пожелал успехов в работе.
Затем проректор по международным связям, доцент Рафиг Джамалов проинформировал участников семинара о действующем при университете центре высокопроизводительных вычислений (HPC) и рассказал о дальнейших планируемых этапах сотрудничества.
Далее, выступила декан факультета международных отношений колледжа Святого Ксаверия, Панчали Сен и предоставила информацию о высшем учебном заведении, который она представляет.
На пленарных заседаниях семинара выступили профессор АГУНП, научный руководитель Центра HPC Араз Алиев, приглашенный профессор университета, специалист по HPC Эхсан Мусави, представители партнерской организации Аян Чандра и Ашок Нат. В ходе двухдневной сессии семинара сотрудники центра высокопроизводительных вычислений университета - доцент Самир Гулиев, д.ф.т. Нигяр Исмайлова, докторанты Этибар Вазиров и Фируза Халигова-Тахмазли, сотрудники колледжа Св. Ксавьера Анкита Саркер, Рая Синха, Дебошрути Дасгупта, Сиддхарта Рой, проф. Мосуми Дас Нат, Казари Басак, Радждип Дас, Раджарши Батачарья выступили с докладами по различным аспектам HPC.
В завершение мероприятия сотрудник Азеркосмос Имран Ибрагимли рассказал о возможностях центра HPC и отметил важность систем высокопроизводительных вычислений в обработке спутниковых изображений.