27 ölkədən 173 universiteti birləşdirən Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının Qafqaz üzrə mərkəzi ADNSU-da yerləşəcək
Noyabrın 27-də Çinin Lanzhou Universitetinin təşkilatçılığı ilə Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının “Epidemiyadan sonrakı dövrdə beynəlxalq əməkdaşlıq və mübadilə üçün yeni yanaşma” adlı onlayn konfransı keçirilib. Konfransda 27 ölkədən 150-dən çox universitet, o cümlədən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) iştirak edib.
Xatırladaq ki, ADNSU 2015-ci ildə Çin Xalq Respublikası tərəfindən “Bir Kəmər və Bir Yol” təşəbbüsü əsasında yaradılan Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının üzvüdür. 27 ölkənin 173 universitetini birləşdirən bu qurum böyük beynəlxalq nüfuza malikdir.
Onlayn formatda keçirilən iki hissəli konfrans zamanı təhsillə bağlı ən mühüm məsələlər müzakirə olunub, beynəlxalq əlaqələrdə yeni yanaşmalar, pandemiya dövründə və ondan sonrakı mərhələdə təhsil sahəsində görüləcək işlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, reallıqlar və perspektivlər əsasında yeni inkişaf mexaniziminin detalları təhlil olunub.
Konfransda həmçinin İttifaqın rəhbərliyi Qafqazın İpək Yolunda vacibliyini nəzərə alaraq, burada nümayəndəliyin açılması haqqında qərar qəbul edib. Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının Qafqazda mərkəzi kimi ADNSU, baş katibi qismində isə Çində ADNSU-nun nümayəndəsi Renying Li təyin olunub. Sözügedən qərar quruma daxil olan ölkələrin universitet rektorlarının, Çin Xalq Respublikasının rəsmilərinin iştirakı ilə keçirilən Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının onlayn konfransında elan olunub.
Konfransda ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib, 27 ölkədə və bölgələrdəki universitetləri birləşdirən bu təşkilatın ümumi problemlərimizi müzakirə etmək üçün çox gözəl platforma olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Sonra professor Mustafa Babanlı Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin pandemiya dövründəki təcrübəsi və dünya şöhrətli universitetə aparan yolu haqqında konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, “qısa müddətdə bütün imkanlarımızı səfərbər edərək onlayn təlimə keçdik. Eyni zamanda, MICROSOFT TEAMS platformasından istifadə etdik. Bu təhsil növü Çindən Türkmənistana qədər demək olar ki, İpək Yolu ölkələrindən olan bütün xarici tələbələrimizə də şamil edildi. Əlbəttə ki, onlayn dərslərin aparılması metodunda çatışmazlıqlar var idi, ancaq müsbət nəticələrin də şahidi olduq”. Qarşılıqlı təcrübənin bölüşdürülməsinin vacibliyini vurğulayan professor Mustafa Babanlı çıxışında qeyd etdi ki, “burada iştirak edən digər universitetlərdə də onlayn dərslərin keçirilməsi təcrübəsi var və bir-birimizə dəstək olmalıyıq. Məsələn, neft və qaz mühəndisliyi sahəsinə aid bir işçi qrupunun yaradılması məqsədəuyğun olardı”. O, eyni zamanda ADNSU-nun Elektron universitet, Təhsil proseslərinin tam avtomatlaşdırılması, Təhsil-Tədqiqat-Sənaye inteqrasiyası, Texnologiyaların ötürülməsi, Startup, İT Akademiyası kimi innovativ istiqamətlərdə öz təcrübəsini bölüşməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı sonda Azərbaycanda Ali Təhsil Müəssisələrinin Strateji İttifaqının Qafqaz üzrə mərkəzinin yaradılması qərarına və ADNSU-ya olan etimad üçün "Bir Kəmər, Bir Yol" Universitet İttifaqına minnətdarlığını bildirib.
Onu da qeyd edək ki, tədbirdə Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şahin Bayramov da çıxış edərək “Bir Kəmər, Bir Yol” Universitet İttifaqının əhəmiyyətini qeyd edib.

Кавказский центр Стратегического союза высших учебных заведений, который объединяет 173 вуза из 27 стран мира, будет расположен в АГУНП.
27 ноября прошла онлайн-конференция Стратегического союза высших учебных заведений «Новые подходы к международному сотрудничеству и академической мобильности в период пост-пандемии», организованной Университетом Ланьчжоу. В конференции приняли участие более 150 университетов из 27 стран, в том числе Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности (АГУНП).
Напомним, что АГУНП является членом Стратегического союза высших учебных заведений "Один пояс, один путь", который был создан в ноябре 2015 года по инициативе Китайской Народной Республики. В настоящее время членами Альянса являются представители 173 учебных учреждений из 27 стран.
В ходе конференции, которая состояла из двух частей обсуждались важные вопросы: пути развития университетов «мирового класса», подготовка высококвалифицированных специалистов в условиях глобализации и научно-техническое сотрудничество в эпоху пост-пандемии. Представители вузов поделились опытом работы и реализации этих путей во время пандемии, обсудили форматы работы в онлайн-пространстве, представили стратегии продвижения университетов и развития международной деятельности.
Учитывая значимость Кавказа на Великом шелковом пути, руководство Союза приняло решение открыть представительство здесь, в Азербайджане. АГУНП был назначен центром Стратегического союза высших учебных заведений на Кавказе, а Реньинг Ли, представитель АГУНП в Китае, был назначен Генеральным секретарем. Об этом было объявлено на онлайн-конференции Стратегического союза высших учебных заведений, прошедшей с участием ректоров университетов и официальных лиц Китайской Народной Республики.
Выступая на конференции, ректор АГУНП профессор Мустафа Бабанлы поблагодарил организаторов конференции и отметил, что эта организация, объединяющая университеты 27 стран и регионов, является отличной платформой для обсуждения важных вопросов. Далее профессор Мустафа Бабанлы рассказал участникам конференции об опыте работы Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности во время пандемии и его стремлении создания университета мирового класса. Он сказал: «Мы мобилизовали все наши ресурсы и в короткие сроки перешли на онлайн-обучение. При этом мы использовали платформу MICROSOFT TEAMS. Этот тип обучения применялся практически всеми нашими иностранными студентами из стран Шелкового пути от Китая до Туркменистана. Конечно, были недостатки в методике проведения онлайн-занятий, но мы стали свидетелями и положительных результатов». Подчеркивая важность обмена опытом, профессор Мустафа Бабанлы сказал: «Другие университеты, участвующие здесь, тоже имеют опыт проведения онлайн-занятий, и мы должны сотрудничать друг с другом. Например, было бы целесообразно создать рабочую группу в области нефтегазового машиностроения». Он также подчеркнул, что АГУНП готов поделиться своим опытом в таких инновационных областях, как Электронный университет, Полная автоматизация образовательных процессов, Интеграция образования, исследований и индустрии, Трансфер технологий, Стартапы, ИТ Академия.
Ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы поблагодарил Союз университетов «Один пояс, один путь» за решение о создании Кавказского центра Стратегического союза высших учебных заведений в Азербайджане и за оказанное доверие.
Отметим, что на мероприятии также выступил ректор Мингячевирского государственного университета, доктор философии по экономике, доцент Шахин Байрамов, который подчеркнул важность Союза университетов «Один пояс, один путь».