ADNSU-nun rektoru Xəzər Enerji Forumunda məruzə ilə çıxış edib
Dekabrın 8-də Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər, Təbiət, Energetika, İqtisadi İnkişaf nazirlikləri, Rossotrudniçestvo aqentliyi, Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) və Ticarət-Sənaye Palatasının təşkilatçılığı və iştirakı ilə baş tutan “Xəzər dialoqu” Beynəlxalq İqtisadi Forumu çərçivəsində “Xəzər energetikasının inkişafı – innovativ əməkdaşlığın istiqamətləri” adlı Xəzər Enerji Forumu keçirilib.
“Xəzər enerji forumu-2020”-nin əsas məqsədi 2018-ci ilin avqustunda Avazada imzalanmış Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiya və Xəzəryanı ölkələr arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş əsasında Xəzər regionu ölkələrinin enerji sahəsində səmərəli əməkdaşlığının inkişafına təkan verməkdir.
Forumda ekoloji vəziyyət, Xəzəryanı ölkələrin sənaye və enerji kompleksi obyektlərinin monitorinqi və texnoloji modernləşmə perspektivləri, geologiya və geofizika, habelə karbohidrogen ehtiyatlarının hasilatı və nəqlində texnologiya innovasiyalarının tətbiqi kimi məsələlər geniş müzakirə edilib.
Beynalxalq forumda müxtəlif ölkələrdən olan nümayəndələrin iştirakçıları Rusiya Enerji Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən "Rusiya Enerji Agentliyi" nin baş direktorunun müavini A.İ.Bednov, “Xəzərin Elmi və İnnovasiyası” Şurasinın Rəyasət Heyətinin sədri, Rusiya Federasiyasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri V. İ. Kalyujnıy, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, REA Neft və Qaz Problemləri İnstitutunun elmi direktoru A.N.Dmitrievskiy, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev, ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlı və başqaları iştirak ediblər. ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı Forumda “Müasir dövrdə neft-qaz kompleksi üçün kadr hazırlığı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Ректор АГУНП выступил на Каспийском энергетическом форуме
8 декабря в рамках Международного Экономического Форума «Каспийский диалог» при поддержке и при активном участии МИД России, Минприроды России, Минэнерго России, Минэкономразвития России, Россотрудничества, РАН и ТПП России прошел Каспийский энергетический форум (КЭФ) «Развитие энергетики Каспия - направления инновационного cотрудничества».
Основной целью «КЭФ,2020» является содействие развитию взаимовыгодного энергетического сотрудничества стран Каспийского региона на основе подписанной в августе 2018 года в Авазе руководителями стран Каспия Конвенции о правовом статусе Каспийского моря и Соглашения между правительствами прикаспийских государств о торгово-экономическом сотрудничестве.
На форуме обсуждались такие темы, как экологическая обстановка, мониторинг объектов промышленно-энергетического комплекса стран Каспия и перспективы его технологической модернизации, инновации в области геологии, бурения, разработки и эксплуатации умных нефтегазовых месторождений.
На международном форуме выступили представители ряда стран - заместитель генерального директора ФГБУ «Российского Энергетического Агентства» Минэнерго России А.И. Беднов,председатель Президиума Совета «Наука и инновации Каспия, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации В.И. Калюжный, Академик РАН, Научный руководитель Института проблем нефти и газа РАН А.Н.Дмитриевский,первый Вице-Президент Национальной Академии Наук Азербайджанской Республики И.С.Гулиев, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности профессор Мустафа Бабанлы. Ректор АГУНП профессор Мустафа Бабанлы выступил с докладом на тему "Подготовка кадров для нефтегазового комплекса на современном этапе".