ADNSU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi-Texniki Konfrans keçirilib
Dekabrın 24-25-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) (Kimya-Texnologiya fakültəsinin) təşkilatçılığı ilə ADNSU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş “Kimya mühəndisliyinin aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq Elmi-Texniki Konfrans keçirilib.
Onlayın formatda keçirilən video-konfransa yerli təşkilatlar, universitetlər, tədqiqat institutları, həmçinin alim və professorlarımızla yanaşı, dünyanın 10-dan yuxarı ölkəsindən universitet rəhbərləri, dünyaca məşhur alimlər qatılıblar.
Beynəlxalq Elmi-Texniki Konfransda ADNSU-nun KTF-nin “Üzvi maddələr və yüksək molekullu birləşmələrin texnologiyası kafedrasının müdiri, professor Fariz Əmirov, KTF-nin dekanı, professor Sevinc Məmmədxanova və digər iştirakçılar konfransın əhəmiyyətindən danışaraq müasir kimya elminin hədəfləri və yeniliklərindən, bu istiqamətdə əldə olan aktual problemlərdən və yeni inkişaf meyilərindən danışıblar. Həmçinin qeyd olunub ki, belə bir tədbirin ADNSU-nun 100 illiyi ərəfəsində keçirilməsi universitetin 100 illik yubileyini çox böyük nəticələrlə qarışlamasının göstəricisidir.
Professor Fariz Əmirov çıxış zamanı konfrans haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, konfransın əsas məqsədi yerli və xarici elm, təhsil və sənaye nümayəndələrinin ünsiyyət qurması, təcrübə mübadiləsinin aparılması, yeni əlaqələrin müəyyən edilməsi və köhnə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, həmçinin kimya mühəndisliyinin inkişafının müasir mərhələsində ən perspektivli elmi istiqamətlərinin işıqlandırmasıdır.
250 nəfərə yaxın iştirakçı ilə keçirilən video-konfransa Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İspaniya, Böyük Britaniya, Almaniya, Polşa və digər ölkələrdən 65 alim və məruzəçi qatılıb. Ümumilikdə konfransa 300-ə yaxın material təqdim olunub. Məqalə və tezis formasında qəbul olunan bu materialar müvafiq araşdırmalardan sonra nüfuzlu yerli və beynəlxalq jurnallarda dərc olunacaq.

Проведена Международная научно-техническая конференция, посвященная 100-летию АГУНП.
24-25 декабря факультет Химической Технологии Азербайджанского Государственного Университета Нефти и Промышленности (АГУНП) организовал Международную научно-техническую конференцию под названием «Актуальные проблемы химической инженерии», в рамках мероприятий, посвященных 100-летию АГУНП.
В онлайн-видеоконференции приняли участие местные организации, университеты, научно-исследовательские институты, ученые и профессора нашей страны, а также руководители университетов, всемирно известные ученые из более, чем 10 стран мира.
На Международной научно-технической конференции выступили заведующий кафедрой технологии органических веществ и высокомолекулярных соединений профессор Фариз Амиров, декан ХТФ, профессор Севиндж Мамедханова и другие участники. Они рассказали о важности конференции, целях, инновациях в современной химии, об актуальных проблемах и новых тенденциях развития. Также было отмечено, что проведение подобного мероприятия в канун 100-летия АГУНП является свидетельством отличных показателей в развитии университета.
В ходе выступления профессор Фариз Амиров проинформировал участников о целях конференции, о важности международного общения и сотрудничества представителей науки, образования и промышленности, обмена опытом, выявления новых и укрепления старых связей, а также выделения наиболее перспективных научных направлений на современном этапе химического машиностроения.
В видеоконференции, в которой приняли участие около 250 человек, выступило 65 ученых и спикеров из России, Украины, Турции, Испании, Великобритании, Германии, Польши и других стран. Всего на конференцию было представлено около 300 материалов в виде принятые в виде статей и тезисов, которые будут опубликованы в престижных местных и международных журналах после соответствующих исследований.