“Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi (1920-2020) yubiley medalı” təsis olunub
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasının yubiley medalının təsis edilməsi ilə əlaqədar “Azərbaycan Respublikasının orden və medallarının təsis edilməsi haqqında” qanununda dəyişikliyi təsdiqləyib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, dəyişikliklə, "Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi (1920-2020) yubiley medalı” təsis olunub.
Maddə1. Medalın ümumi təsviri
“Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi (1920–2020)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı (bundan sonra - medal) bürüncdən tökülmüş və qızıl suyuna çəkilmiş, diametri 36 mm olan dairəvi lövhədən ibarətdir.
Maddə 2. Medalın ön tərəfi
2.1. Medalın ön tərəfi daxili və xarici çevrələrlə konturlanmışdır.
2.2. Xarici və daxili çevrələrin arasında yuxarı qövs boyunca “AZƏRBAYCAN DÖVLƏT NEFT VƏ SƏNAYE UNİVERSİTETİ” sözləri, aşağı qövs boyunca “1920-2020” rəqəmləri yazılmışdır. “1920-2020” rəqəmlərindən sol və sağ tərəflərə doğru qövs boyu sünbüllərdən ibarət çələng təsvir olunmuşdur.
2.3. Medalın daxili çevrəsinin mərkəzində loqotip şəklində “ADNSU” sözü, aşağı hissəsinə “100” rəqəmləri həkk edilmişdir. “ADNSU” sözü ilə “100” rəqəmləri arasında “Azİİ 1920” sözləri yazılmışdır. “ADNSU” sözünün yuxarı sol hissəsinə karbohidratların ənənəvi kimyəvi formulunun vizual təsviri həkk edilmişdir.
2.4. Çevrənin konturları, bütün yazılar və rəqəmlər, “ADNSU” loqotipi və sünbül çələngləri relyefli olaraq qızılı rəngdədir. İki çevrə arası tünd qırmızı rəngdə, ikinci çevrə daxilində arxa fon qızılı rəngdədir.
Maddə 3. Medalın arxa tərəfi
3.1. Medalın arxa tərəfinin yuxarı hissəsində loqotip şəklində “ADNSU 100” sözləri, mərkəzində müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) əsas binasının eskizi relyefli həkk olunmuşdur.
3.2. Medalın arxa tərəfində medalın seriyası və nömrəsi yazılmışdır.
Maddə 4. Medalın elementləri
4.1. Medal paltara bərkidilmək üçün elementi olan, 50 mm x 37 mm ölçüdə beşbucaqlı xara lentə iki halqa və ilgək vasitəsilə birləşdirilir.
4.2. Xara lentin üzərində hər iki kənarından mərkəzə doğru ardıcıl olaraq 3 mm enində tünd qırmızı, 9 mm enində boz, 1,5 mm enində ağ, 3,5 mm enində tünd qırmızı və mərkəzdə eni 3 mm enində olan boz rəngli şaquli zolaqlar təsvir edilmişdir.
4.3. Xara lentin yuxarı hissəsinə mərkəzində loqotip şəklində relyefli “ADNSU” sözü, sol və sağ tərəflərə doğru sünbüllərdən ibarət çələng təsvir edilmiş, qızıl suyuna çəkilmiş 40 mm x 5,5 mm ölçüdə bürünc lövhə bərkidilmişdir.
4.4. Medala paltara bərkidilmək üçün elementi olan, eyni xara lentdən üz çəkilmiş 37 mm x 10 mm ölçülü qəlib əlavə edilir.

Учреждена юбилейная медаль «100-летие Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (1920-2020)»
В связи с учреждением юбилейной медали Азербайджанской Республики Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в законе «Об учреждении орденов и медалей Азербайджанской Республики».
Как сообщает “Qafqazinfo”, согласно изменению, учреждена юбилейная медаль «100-летие Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (1920-2020)».
Статья 1. Общее описание медали
Юбилейная медаль «100-летие Азербайджанского Государственного Университета Нефти и Промышленности (1920–2020)» – состоит из композиции, отлитой из бронзы и покрытой золотом, в виде двусторонней восьмиконечной звезды диаметром 36 мм.
Статья 2. Лицевая сторона медали
2.1. Лицевая сторона медали окаймлена внутренним и внешним кругами.
2.2. Между внешним и внутренним кругами вдоль верхней дуги написаны слова «АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ НЕФТИ И ПРОМЫШЛЕННОСТИ», а вдоль нижней дуги - цифры «1920-2020». Слева и справа от цифр «1920-2020» вдоль арки изображены колосья пшеницы.
2.3. В центре внутреннего круга медали выгравировано слово «ADNSU» в виде логотипа, а внизу число «100». Между словом «ADNSU» и числом «100» написано «Azİİ 1920». В верхней левой части от слова «ADNSU» выгравировано визуальное описание традиционной химической формулы углеводородов.
2.4. Очертания круга, все надписи и рисунки, логотип «ADNSU» и пшеничные колосья тиснены золотом. Пространство между двумя кругами темно-красного цвета, а фон внутри второго круга - золотого цвета.
Статья 3. Обратная сторона медали.
3.1. На верхней части оборотной стороны медали выгравированы слова «ADNSU 100» в виде логотипа, а в центре - эскиз главного корпуса (учреждения), определенного соответствующим органом исполнительной власти.
3.2. На обратной стороне медали написаны серия и номер медали.
Статья 4. Элементы медали
4.1. Медаль прикреплена двумя кольцами и петлёй к пятиугольной ленте 50 мм х 37 мм, являющейся элементом крепления к одежде.
4.2. Муаровая лента состоит из последовательных вертикальных полос от краев к центру - темно-красной полосы шириной 3 мм, серой шириной 9 мм, белой шириной 1,5 мм, бордово-розовой и серой полосы шириной 3,5 мм и 3 мм.
4.3. На верхней части муаровой ленты помещено рельефное изображение слова «ADNSU» в виде логотипа в центре, с левой и правой стороны – колосья пшеницы, а снизу прикреплен позолоченный медальон из бронзы, размером 40 мм х 5,5 мм.
4.4. Как элемент крепления к одежде к медали прилагается лоскут размером 37 х 10 мм из той же муаровой ленты.