Dekabrın 29-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) “Fransada təqaüd imkanları” mövzusunda onlayn seminar keçirilib.
Seminarda Fransa Səfirliyinin universitet və elmi işlər üzrə attaşesi və “Campus France Azərbaycan”ın məsul nümayəndəsi Xanım Klemans Felipo (Clemence Phelippeau) tərəfindən Fransada ali təhsili davam etdirmək üçün beynəlxalq tələbələrə ünvanlanmış təqaüd imkanları haqqında geniş məlumat verilib. Seminar Fransada əcnəbi gənclər üçün mövcud olan fərqli təqaüd proqramları və onlara müraciət qayadaları (Eiffel, IDEX, BGF, Erasmus Mundus və s.), həmçinin ixtisas kataloqları, universitet seçimi meyarları, Fransada həyat və bu kimi çoxsaylı mövzuları əhatə edib.
Fransada təqaüd imkanları ilə yanaşı xanım Klemans iştirakçılara CV və motivasiya məktubu yazmaq qaydaları ilə də bağlı məlumat verib. O, həmçinin qeyd edib ki, təmsil etdiyi ölkə hər il Fransada aldığı təhsil və diplomlar sayəsində Azərbaycana qayıtdıqdan sonra ölkəsində seçilən mütəxəssislər olan yüzlərlə azərbaycanlı tələbəni qəbul edir.
Təqdimatın sonunda xanım Klemans tələbələrin Fransada ali təhsil imkanları və təqaüdlər haqqında suallarını cavablandırıb. Suallar əsasən DELF, TCF kimi beynəlxalq FLE (Fransız dili xarici dil) sertifikatlarını, eyni zamanda Fransada yaşayış şərtlərini, viza müraciətlərini və s. kimi mövzuları əhatə edib.

В АГУНП прошел онлайн-семинар на тему «Возможности получения стипендий во Франции»
29 декабря в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) прошел онлайн-семинар на тему «Возможности получения стипендий во Франции».
На семинаре г-жа Клеманс Фелиппо, атташе по университетскому сотрудничеству Посольства Франции и ответственный представитель Campus France Azerbaijan, предоставила подробную информацию о возможностях получения стипендий для иностранных студентов, которые хотят продолжить свое высшее образование во Франции. На семинаре были рассмотрены такие темы, как различные стипендиальные программы, доступные иностранным студентам во Франции, правила подачи заявок на них (Eiffel, IDEX, BGF, Erasmus Mundus и др.), каталоги специальностей, критерии отбора в университеты, жизнь во Франции и многие другие темы.
Помимо возможности получения стипендии во Франции, г-жа Клеменс также проинформировала участников о
правилах составления резюме и сопроводительных писем.Она также отметила, что благодаря образованию и дипломам, которые получают сотни азербайджанских студентов во Франции, после возвращения в Азербайджан, входят в число высококвалифицированных специалистов.
В конце презентации г-жа Клеменс ответила на вопросы студентов о возможностях получения высшего образования и стипендиях во Франции.Вопросы в основном касались международных сертификатов таких как DELF, TCF, FLE (французский язык как иностранный), а также условий жизни во Франции, заявлений на получение визы.