SDU-nun təşəbbüsü ilə ADNSU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş onlayn konfrans keçirilib
Yanvarın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) 100 illik yubileyinə həsr olunmuş onlayn konfrans keçirilib. Konfransda hər iki universitetin rektorları və professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Onlayn formatda keçirilən konfransı giriş sözü ilə açan SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov Azərbaycanın qocaman ali təhsil müəssisəsi kimi ADNSU-nun mühüm əhəmiyyətindən və yüksək kadr potensialından söz açaraq universitetin 100 illik yubileyi münasibətilə başda rektor, professor Mustafa Babanlı olmaqla universitet kollektivini ürəkdən təbrik edib.
Konfransda çıxış edən ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 6 fevral 2020-ci il tarixli müvafiq Sərəncamına əsasən ölkədə yüksəkixtisaslı peşəkar kadr potensialının formalaşdırılması sahəsində təqdirəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq ADNSU-nun 100 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd olunmasını diqqətə çatdırıb. O yubileyə həsr olunan birgə tədbirin təşkili təşəbbüsünə görə isə SDU rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirib. Rektor M.Babanlı həmçinin universitetin 100 illiyi münasibətilə prezident İlham Əliyevin professor-müəllim heyətinə fəxri adların verilməsini ADNSU-ya göstərilən yüksək diqqət kimi dəyərləndirib və ölkə başçısına göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dərin təşəkkürünü bildirib. O, çıxış zamanı son dövrdə ADNSU-da tədris prosesi, elmi işlər,beynəlxalq əməkdaşlıq və digər sahələrdə baş verən əhəmiyyətli dəyişikliklərdən də danışıb.
ADNSU-nun İnformasiya –texnologiyaları və idarəetmə fakültəsinin dekanı, dosent Səməd Yusifov çıxış edərək ADNSU-nun qabaqcıl ali təhsil müəssisəsinə çevrilməsi istiqamətində keçdiyi tarixi inkişaf yolundan, ölkənin neft sənayesinin inkişafında universitetin hazırladığı kadrların rolundan və eləcə də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində son illərdə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Sonra SDU-nun professor-müəllim heyəti ADNSU-nun tarixi, tanınmış məzunları və universitetin Azərbaycan neft sənayesində xüsusi rolundan danışaraq universitetin professor-müəllim heyətini, tələbə və məzunlarını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik ediblər.

По инициативе СГУ, состоялась онлайн-конференция, посвященная 100-летию АГУНП
7 января по инициативе Сумгаитского государственного университета(CГУ) состоялось совместное мероприятие, посвященное 100-летию Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП). В мероприятии приняли участие ректоры, профессорско-преподавательский состав обоих университетов.
Открывая онлайн-мероприятие, ректор CГУ, профессор Эльхан Гусейнов рассказал о важной роли этого вуза в азербайджанском обществе и поздравил ректора АГУНП, профессора Мустафу Бабанлы и коллектив университета со 100-летием вуза.
Выступив на мероприятии, профессор Мустафа Бабанлы отметил, что согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 6 февраля 2020 года, принимая во внимание достойные заслуги АГУНП в формировании высококвалифицированных профессиональных кадров в стране, празднование 100-летия АГУНП проводится на государственном уровне. Он поблагодарил руководство и коллектив СГУ за инициативу по организации совместного мероприятия, посвященного юбилею. Также, ректор М.Бабанлы поблагодарил Президента Ильхама Алиева за присвоение почетных званий профессорско-преподавательскому составу университета по случаю 100-летия университета и расценил это, как внимание, уделяемое АГУНП. Во время выступления, он рассказал о последних существенных изменениях в учебном процессе, научной работе, международном сотрудничестве и других направлениях в АГУНП.
Декан факультета информационных технологий и менеджмента АГУНП, доцент Самед Юсифов рассказал об историческом развитии АГУНП как ведущего вуза, о роли сотрудников университета в развитии нефтяной отрасли страны, а также о мерах, предпринятых в последние годы для повышения качества образования.
Затем профессорско-преподавательский состав СГУ поздравил профессорско-преподавательский состав, студентов и выпускников АГУНП со 100-летием. Они рассказали об истории АГУНП, известных выпускниках и подчеркнули особую роль вуза в развитии нефтяной промышленности Азербайджана.