Dekabrın 29-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Elmi Şuranın ənənəvi formatda növbəti iclası keçirilib. Öncə rektor, professor Mustafa Babanlı “Neftin, Qazın Geotexnoloji Problemləri və Kimya” Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Rauf Əliyarovu 70 illik yubileyi və “Neft-mexanika” fakültənin dekanı, dosent Əli Hikmət Əhmədovu 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib.
Sonra rektor, professor Mustafa Babanlı gündəlikdə olan məsələlər haqqında şura üzvlərinə məlumat verdikdən sonra COVİD-19 virusuna yoluxma, qorunma, vaksinləşmə və tədris prosesi barədə danışıb və kefiyyətli təhsil üçün tələbə və əməkdaşların sağlamlığının əsas şərt olduğunu deyib.
Universitetin Tədris işləri üzrə prorektoru, dosent Qasım Məmmədov 2021-2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti, həmçinin, Vətən müharibəsində şəhid olmuş ADNSU-nun məzun və tələbələrinin adlarının əbədiləşdirilməsi məqsədilə yaradılmış komissiyanın hesabatı barədə məruzə ilə çıxış edib.
Elmi Şuranın iclasında ADNSU-da Ümumi və tətbiqi riyaziyyat kafedrasının rəhbərliyi ilə “Baku Mathematical Journal” adlı beynəlxalq elmi jurnalın təsis edilməsi haqqında “Ümumi və tətbiqi riyaziyyat” kafedrasının müdiri, professor Araz Əliyev məruzə ilə çıxış edib. O, jurnalın redaksiya heyəti, fəaliyyət istiqaməti haqqında ətaraflı məlumat verib.
İclasda Elmlər doktoru proqramı üzrə qəbul olunmuş doktorant və dissertantların dissertasiya mövzularının təsdiqi barədə universitetin Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Zülfiqar İbrahimli, “Neft-mexanika” fakültəsinin hesbatı ilə bağlı, fakültənin dekanı, dosent Əli Hikmət Əhmədov, Kvalifikasiya işləri barədə elmi katib Nərminə Əliyeva, həmçinin “QS” reytinqində iştirakla bağlı həyata keçirilən işlər barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorun müavini, dosent Ülviyyə Abbasova məlumat veriblər.
Gündəliyə uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin və Təhsil Nazirliyinin 2022-ci təqvim ili üzrə birgə fəaliyyət planı haqqında çıxış edən rektor, professor Mustafa Babanlı təhsilin və tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görüləcək işlərdən danışıb, perspektiv layihə və proqramlar haqqında icalas iştirakçılarına məlumat verib. İkili diplom proqramların icrasından da söz açan rektor beynəlxalq əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, keyfiyyətli təhsillə yanaşı, elmi nailiyyətlərin daim inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Elmi Şuranın iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlər şura üzvləri ilə müzakirə edildikdən sonra, yekdil qərarlar qəbul olunub. Rektor, professor Mustafa Babanlı bütün məsələlərlə bağlı irad və təkliflərini bildirib, görüləcək işlər və qarşıdakı hədəflər haqqında tapşırıqlar verib.

Состоялось последнее заседание Ученого совета АГУНП в 2021 году
29 декабря в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) в традиционном формате прошло очередное заседание Ученого совета. Сначала ректор, профессор Мустафа Бабанлы поздравил директора Научно-Исследовательского Института Геотехнологических Проблем Нефти Газа и Химии, профессора Рауфа Алиярова с 70-летием и декана Нефтемеханического факультета АГУНП, доцента Али Хикмет Ахмедова - с 60-летием.
Проинформировав членов совета о вопросах, стоящих на повестке дня, ректор, профессор Мустафа Бабанлы рассказал о процессе заражения COVID-19, вакцинации и обучения. Он отметил, что здоровье студентов и сотрудников является обязательным условием для качественного образования.
Проректор по учебной работе, доцент Гасым Мамедов выступил с отчетом о состоянии подготовки к экзаменационной сессии осеннего семестра 2021-2022 гг., а также доложил об отчете комиссии, созданной для увековечения имен выпускников и студентов АГУНП, погибших в Отечественной войне.
На заседании Ученого совета заведующий кафедры "Общей и прикладной математики" профессор Араз Алиев выступил с докладом об учреждении международного научного журнала “Baku Mathematical Journal” под руководством кафедры "Общей и прикладной математики" АГУНП. Он дал подробную информацию о редакции журнала и ее деятельности.
На собрании выступили заведующий отделом докторантуры университета, доцент Зульфикар Ибрагимли с докладом об утверждении тем диссертаций докторантов и диссертантов, принятых на программу доктора наук, декан Нефтемеханического факультета АГУНП, доцент Али Хикмет Ахмедов с отчетом факультета, ученый секретарь Нармина Алиева с докладом о квалификационных работах, а также заместитель проректора по международным связям, доцент Ульвия Аббасова проинформировала о проделанной работе для участия в рейтинге «QS».
Сообщив о плане совместных действий Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности и Министерства образования на 2022 календарный год, ректор, профессор Мустафа Бабанлы рассказал о предстоящей работе по повышению качества образования и проинформировал участников собрания о перспективных проектах и программах. Говоря о реализации программ двойного диплома, ректор подчеркнул важность дальнейшего расширения международных связей, наряду с качественным образованием, постоянным развитием научных достижений.
После обсуждения вопросов повестки дня, на заседании Ученого совета были приняты единогласные решения. В завершении ректор Мустафа Бабанлы дал рекомендации и поручения по всем вышеперечисленным вопросам, в том числе по повышению качества образования.