ADNSU HORIZON 2020 proqramı çərçivəsində beynəlxalq layihədə tərəfdaş kimi iştirak edəcək
2022-ci ildən etibarən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) HPC (High Performance Computing) mərkəzin imkanlarından istifadə etməklə Horizon 2020 proqramının enerji sistemlərinin dayanıqlığının artırılması istiqamətində “ELECTRON: rEsilient and seLf-healed EleCTRical pOwer Nanogrid” layihəsinə qoşulur. Bununla əlaqədar olaraq 2022-ci ilin yanvar ayında layihənin plenar iclası keçiriləcək və ADNSU layihənin üzvi kimi təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, ELECTRON layihəsinin əsas məqsədi Elektrik Yükü və Enerji Sistemlərində (EGES) kiber hücumlar, elektrik pozuntuları, bir sıra insan faktorlu xətaların qarşısının alınması üçün smart texnologiyaların tətbiqi ilə yeni nəsil özünü sazlama, paylanmış idarəetmə qabiliyyəti kimi bir sıra üstünlüklərə malik EGES platformalarının yaradılmasıdır.
Qeyd olunan layihədə ADNSU HPC mərkəzin imkanlarından istifadə etməklə layihənin idarəolunması və koordinasiyası, ELECTRON sisteminin arxitekturası, enerji sistemlərində riskin qiymətləndirilməsi və standartlaşdırılması məsələləri, ELECTRON sisteminin inteqrasiyası və sınaqdan çıxarılması kimi bir sıra funksiyaları yerinə yetirəcək.
Layihədə Belçika krallığı, o cümlədən Fransa, İspaniya, Yunanıstan, İsveç, Norveç və digər Avropa ölkələri iştirak edir. Layihənin icra müddəti 1 oktyabr 2021-ci il və 30 sentyabr 2024 tarixlərini əhatə edir. İlkin məlumata görə layihənin ümumi büdcəsi 10 milyon avrodan çoxdur (€10 207 562, 50).
Həmçinin 2021-ci ilin iyul ayından etibarən Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin (University of Western Macedonia) mütəxəssisləri ilə birgə yeni POWER4GRID layihəsi hazırlanıb və HORIZON 2020 proqramına təqdim olunub. Adıçəkilən layihədə 14 ölkənin 36 təşkilatı birgə fəaliyyət göstərir. Azərbaycandan Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, SOCAR və ADNSU bu layihədə tərəfdaş kimi iştirak edəcək.
POWER4GRID layihəsinin əsas məqsədi müxtəlif xarakterli problemlərə (kiber hücumlar, təbii fəlakətlər, iqlimin dəyişməsi, insan faktorlu xətalar) qarşı dayanıqlı, özünü idarəetmə və sazlama imkanlarına malik grid sistemləri platformasının hazırlanmasıdır. Burada süni intellekt üsullarından istifadə etməklə risklərin qiymətləndirilməsi və qərarların qəbul edilməsini təmin etməklə daha dayanıqlı və etibarlı sistemlərin əsaslarının hazırlanması nəzərdə tutulur.
ELECTRON layihəsi eləcə də HORIZON 2020 proqramı üçün yeni hazırlanıb təqdim olunan POWER4GRID layihəsinin müzakirəsi, təkmilləşdirilməsi, bu layihənin icra olunması üçün universitetin, bütövlükdə isə ölkəmizin imkanlarının araşdırılması məqsədilə Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin (University of Western Macedonia) mütəxəssisləri 2022-ci il yanvarın 23-dən ADNSU-da səfərdə olacaqlar.

ASOIU will take part as a partner in an international project within the framework of the HORIZON 2020
From 2022, Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), using the capabilities of the HPC (High-Performance Computing) Center, will join the Horizon 2020 program "rEsilient and self-healed EleCTRical pOwer Nanogrid" to improve the sustainability of energy systems. In this regard, a plenary meeting of the project will be held in January 2022, and ASOIU will be introduced as a project participant.
It should be noted that the main goal of the ELECTRON project is to create EPES platforms with several advantages, such as the possibility of distributed control using smart technologies to prevent cybersecurity incidents, electrical disturbances, human errors in Electrical Power and Energy Systems (EPES).
In this project, ASOIU, using the capabilities of the HPC centre, will perform several functions, such as project management and coordination, ELECTRON system architecture, risk assessment and standardization in power systems, integration and testing of the ELECTRON system.
The project involves the Kingdom of Belgium and France, Spain, Greece, Sweden, Norway, and other European countries. The project implementation period covers October 1, 2021, and September 30, 2024. According to preliminary data, the project's total budget is over 10 million euros (10,207,562.50 euros).
Also, starting from July 2021, in collaboration with experts from the University of Western Macedonia in Greece, a new POWER4GRID project was developed and submitted to the HORIZON 2020 program. Thirty-six organizations from 14 countries are working together on the project. From Azerbaijan, the Ministry of Education, the Ministry of Digital Development and Transport, SOCAR and ASOIU will take part in this project as partners.
The main goal of the POWER4GRID project is to develop a grid system platform that is resistant to various problems (cyber-attacks, natural disasters, climate change, human factors) and can self-manage and self-adjust. And also includes developing the foundations for more resilient and reliable systems through risk assessment and decision making using artificial intelligence.
To discuss and improve the ELECTRON project and the recently developed POWER4GRID project for the HORIZON 2020 program and to explore the potential of the university and the country as a whole, from January 23, 2022, experts from the University of Western Macedonia will visit ASOIU.