ADNSU-da 20 yanvar şəhidlərinin xatirəsi yad edilib
Yanvarın 19-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, universitetin professor-müəllim heyəti və 20 yanvar şəhidlərinin ailələri Qanlı Yanvar faciəsi qurbanlarını dərin ehtiramla yad ediblər. Universitetin 20 Yanvarda şəhid olmuş tələbələrinin oxuduqları fakültələrin qarşısındakı barelyefləri önünə qərənfillər düzülüb. Sonra şəhid ailələrinin yaxınları ilə görüş keçirilib. Görüşdə rektor, professor M.Babanlı 20 yanvar hadisələrdən, xalqın milli azadlıq və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəsindən danışıb.
Ənənəvi olaraq hər il ADNSU-da 20 Yanvar hadisələri yad olunur, həmin gecə baş vermiş tarixi hadisələr haqqında gənclərə ətraflı məlumat verilir. Bu il də ADNSU-da imtahan keçirilən auditoriyalarda imtahan öncəsi tələbələrə Azərbaycan xalqının milli azadlıq və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəsi, eləcə də həmin dövrdə baş verən tarixi hadisələr və 20 yanvar haqqında geniş məlumat verilib.
Eyni zamanda Azİİ e Kitab Evində də Azərbaycanın suverenlik uğrunda ilk şəhidlərini verdiyi 20 yanvar faciəsi ilə əlaqədar kitab sərgisi təşkil olunub. Sərgidə 20 Yanvar hadisələrindən bəhs edən 50-dən çox kitab, salnamə, foto, jurnal, dövri mətbuat və digər materiallar yer alıb.

В АГУНП почтили Память шехидов 20 января
19 января в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) состоялось мероприятие, посвященное памяти шехидов 20 января.
На мероприятии ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы, профессорско-преподавательский состав университета и семьи шехидов почтили память жертв кровавой январской трагедии. Были выстроены гвоздики перед барельефами факультетов, на которых учились погибшие в ночь на 20 января студенты университета. Затем состоялась встреча с родственниками семей шехидов. Ректор, профессор М.Бабанлы рассказал о событиях 20 января, борьбе народа за национальную свободу и территориальную целостность.
Традиционно в АГУНП каждый год отмечают события 20 января, и молодежи дается подробная информация об исторических событиях, произошедших в ту ночь. В этом году тоже, перед экзаменом студенты были проинформированы о борьбе азербайджанского народа за национальную свободу и территориальную целостность, а также об исторических событиях того периода.
Также, в Azİİ e Kitab Evi была организована книжная выставка, посвященная трагедии 20 января, в которой Азербайджан отдал своих первых шехидов за суверенитет. В экспозицию вошли более 50 книг, хроники, фотографии, журналы, периодические издания и другие материалы о событиях 20 января.