ADNSU-nun məzun şəhidinə həsr olunmuş "Mən Əliyəm" adlı kitabın təqdimatı olub
Yanvarın 24-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) məzunu,Vətən müharibəsi şəhidi Əlihüseyn Məmmədova həsr edilmiş "Dönməsəm xatirəm qalsın" adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə şəhid Əlihüseyn Məmmədovun həyat və döyüş yolunu özündə əks etdirən "Mən Əliyəm" adlı kitabın təqdimatı olub.
Tədbirdə ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin aparat rəhbəri Fuad Musayev, Milli Məclisin üzvü Hicran Hüseynova, Müdafiə Nazirliyinin Şəxsi Heyət Baş İdarəsinin Qadınlar və Hərbi Qulluqçuların Ailələri ilə iş üzrə şöbənin rəisi Zümrüd Səmədova, digər dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, şəhidimizin yaxınları və ailə üzvləri iştirak ediblər.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin məzunu olan Əlihüseyn Məmmədov haqqında danışarkən bildirib ki, belə igid oğullarımızın qəhramanlığı sayəsində Azərbaycanın əzəli torpaqları cəmi 44 gün ərzində düşmən tapdağından azad olundu. Rektor, professor M.Babanlı qeyd edib ki, igidlərimizin şücaəti gənclərimiz üçün örnək olmaqla yanaşı, Azərbaycanın yenilməz qüdrətini bir daha dünyaya tanıtdı. Digər çıxış edənlər də Azərbaycan ordusunun sarsılmaz gücündən, əbədi qələbəsindən söz açaraq Vətən uğurunda şəhid olan qəhrəman oğullarımızın ruhlarının hər zaman uca tutulacağını vurğulayıblar.
Tədbirdə "Kimdir Əlihüseyn" adlı videoçarxın təqdim edilməsi ilə şəhidimiz haqqında işrirakçılara daha ətraflı məlumat verilib və şəhidimizin anası Arzu Məmmədovanın oğlu ilə hazırlanmış dialoq videosüjeti iştirakçılara duyğulu anlar yaşadıb.
Ümumilikdə Qarabağ uğrunda şəhid olmuş qəhrəman oğulların əziz xatirəsinə həsr olunan tədbirin ikinci hissəsində şəhid Əlihüseyn Məmmədova həsr olunmuş musiqi nömrələri və muğam parçaları səsləndirilib, həmçinin, vətənpərvərlik mövzusunda çəkilən rəsm əsərləri nümayiş olunub. İştirakçılar eyni zamanda, şəhid Əlihüseyn Məmmədovun şəxsi əşyalarından ibarət sərgi ilə də tanış oldular.

Состоялась презентация книги «Я Али», посвященной шехиду АГУНП
24 января в Международном центре мугама состоялось мероприятие, посвященное памяти выпускника Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП), шехида Отечественной войны Алигусейна Мамедова «Если не вернусь, пусть останется память обо мне». На мероприятии состоялась презентация книги «Я – Али», отражающей жизнь и боевой путь шехида Алигусейна Мамедова.
В мероприятии приняли участие ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы, начальник аппарата Министерства труда и социальной защиты населения Фуад Мусаев, член Милли Меджлиса Хиджран Гусейнова, начальник отдела по работе с женщинами и семьями военнослужащих Главного управления по личному составу Министерства обороны, Зумруд Самедова, представители других общественных и частных организаций, родственники и члены семьи нашего шехида.
Ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы говоря об Алигусейне Мамедове, выпускнике возглавляемого им учебного заведения, сказал, что благодаря героизму таких наших отважных сынов исконные земли Азербайджана были освобождены от врага всего за 44 дня. Он отметил, что отвага наших героев, будучи примером для нашей молодежи, еще раз показала миру непобедимую силу Азербайджана. Далее выступающие говорили о непоколебимой силе и вечной победе азербайджанской армии, подчеркивая, что души наших героических сыновей, павших за Родину, всегда будут высоко чтиться.
Вниманию гостей был представлен видеоролик "Kimdir Əlihüseyn", рассказывающий о нашем шехиде. Диалог матери шехида Арзу Мамедовой с сыном, продемонстрированный в видеосюжете, глубоко тронул сердца участников мероприятия.
Во второй части мероприятия, посвященного памяти героических сыновей, павших за Карабах, были представлены музыкальные номера и произведения мугама, посвященные шехиду Алигусейну Мамедову, а также патриотические картины. Участники также ознакомились с выставкой личных вещей шехида Алигусейна Мамедова.