Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndə heyəti ADNSU-da görüşlərə başladı
Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin (University of Western Macedonia) professoru Sarigiannidis Panagiotisin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) görüşlərə başlayıb. ADNSU ilə Qərbi Makedoniya Universieti HORIZON 2020 proqramı çərçivəsində “ELECTRON: rEsilient and seLf-healed EleCTRical pOwer Nanogrid” layihəsi üzrə tərəfdaşdırlar və Azərbaycana səfərdə məqsəd layihənin maksimal dərəcədə səmərəli həyata keçirilməsi yollarını müzakirə etməkdir.
Yanvarın 24-də Qərbi Makedoniya Universietinin nümayəndə heyəti ADNSU və universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən UFAZ-da olub, tədris otaqları və laboratoriyalarla tanış olub, HPC Mərkəzi və Lazer Mərkəzində olublar.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı qonaqları qəbul edərək onlara universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsində tətbiq olunan müasir proqramlar və layihələr haqda məlumat verib. Rektor M.Babanlı hazırda icrasına start verilən və Avropa İttifaqının HORIZON 2020 proqramının layihələrindən biri olan “ELECTRON” layihəsinin ADNSU üçün də uğurlu olacağına əminliyini bildirib. “ELECTRON” layihəsinə rəhbərlik edən Qərbi Makedoniya Universitetinin professoru Sarigiannidis Panagiotis Azərbaycanda, o cümldən ADNSU-da olmaqdan məmnun olduğunu deyib və bu əməkdaşlığın yüksək nəticələr verəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Xatırladaq ki, ADNSU bu layihədə HPC Mərkəzin imkanlarından istifadə etməklə layihənin idarəolunması və koordinasiyası, ELECTRON sisteminin arxitekturası, enerji sistemlərində riskin qiymətləndirilməsi və standartlaşdırılması məsələləri, ELECTRON sisteminin inteqrasiyası və sınaqdan çıxarılması kimi bir sıra funksiyaları yerinə yetirəcək.
Sonra Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndələri ADNSU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrlə görüşüblər. Görüşdə ADNSU-nun dəvətli professoru, HPC üzrə mütəxəssis Ehsan Musəvi mərkəzin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib, qonaqları maraqlandıran sualları cavablandırıb. Həmçinin, ADNSU-nun rektorunun İT və İnnovasiyalar üzrə müşaviri Rasim Abdullayev video-təqdimatla çıxış edərək universitetin tarixi və fəaliyyəti qonaqlara haqqında geniş məlumat verib. Sonra Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndələri müəllim və tələbələrin suallarını cavablandırıblar. Qeyd edək ki, Azərbaycanda olduqları müddətdə Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndə heyətinin bir sıra dövlət qurumları və şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

Delegation of the University of Western Macedonia starts meetings at ASOIU
Headed by Professor of the University of Western Macedonia Greece Sarigiannidis Panagiotis, the delegation started meetings at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). ASOIU and the University of Western Macedonia are partners in the project "ELECTRON: rEsilient and seLf-healed EleCTRical pOwer Nanogrid" within the framework of the HORIZON 2020 program and the purpose of the visit to Azerbaijan is to discuss ways to implement the project most effectively.
On January 24, the University of Western Macedonia delegation visited ASOIU, and UFAZ operating under the university got acquainted with the classrooms and laboratories, the HPC Center and the Laser Center.
ASOIU Rector Professor Mustafa Babanli received the guests and informed them about the university's history, international relations, current programs and projects used to improve the quality of education. Rector M. Babanli expressed confidence that the currently implemented ELECTRON project, which is one of the projects of the European Union's HORIZON 2020 program, will be successful for ASOIU. Sarigiannidis Panagiotis, professor at the University of Western Macedonia, who is in charge of the ELECTRON project, said he was glad to be in Azerbaijan, including at ASOIU, and expressed hope that this cooperation would yield good results.
It should be noted that in this project, ASOIU, using the capabilities of the HPC centre, will perform several functions, such as project management and coordination, ELECTRON system architecture, risk assessment and standardization in power systems, integration and testing of the ELECTRON system.
Then, the University of Western Macedonia representatives met with teachers and students of ASOIU. During the meeting, Professor Ehsan Mousavi, invited by ASOIU, a specialist in high-performance computing, spoke in detail about the centre's activities and answered questions from the guests. Also, Rasim Abdullayev, Advisor to the Rector of ASOIU on Information Technologies and Innovations, made a video presentation and informed the guests about the history and activities of the university. Then the University of Western Macedonia representatives answered the questions of teachers and students. It should be noted that during their stay in Azerbaijan, the delegation of the University of Western Macedonia will meet with the heads of several state structures and companies.