Azİİ e Kitab Evində “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa” adlı kitab sərgisi keçirilib
Mayın 6-da Azərbaycan Dövlət Neft Sənaye Universitetinin (ADNSU) Azİİ e Kitab Evində “Şuşa İli”-nə həsr olunmuş “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa” adlı kitab sərgisi keçirilib.
Müzəffər Ordumuzun tarixi ərazilərinin,o cümlədən qəhrəman Şuşa şəhərinin və Şuşa qalasının azad edilməsi uğrunda qazandığı qələbələrə ithaf olunmuş sərgidə Azərbaycanın qədim şəhəri, mədəniyyət paytaxtı olan Şuşanın işğaldan azad olunmasını, bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılmasını, Qarabağın tarixini, görkəmli şəxsiyyətlərini, mədəni irsini, Qarabağ müharibəsini əks etdirən kitablar eləcə də Şuşa haqqında sənədlər, məqalələr, fotoqalereya və digər sənədlər təqdim olunub.
Sərgidə həmçinin Milli kitabxana tərəfindən hazırlanmış Şuşaya həsr olunmuş ilk fundamental biblioqrafiya da daxil olmaqla 40-dan çox kitab və digər material yer alıb. Şuşanın işğaldan azad edilməsinin bir illiyi münasibətilə tərtib olunmuş biblioqrafiyada Şuşanın tarixi, mədəniyyəti, musiqisi və ədəbi mühiti, tarixi və memarlıq abidələri, ictimai-siyasi həyatı haqqında kitablar, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş zəngin materiallar öz əksini tapıb.

В Azİİ e-Kitab Evi состоялась книжная выставка «Шуша – культурная столица Азербайджана»
6 мая в Azİİ e-Kitab Evi Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП) состоялась книжная выставка «Шуша – культурная столица Азербайджана», посвященная «Году города Шуша».
На выставке, посвященной победам нашей Победоносной Армии по освобождению исторических территорий, в том числе города-героя Шуша и Шушинской крепости, были представлены книги, отражающие освобождение древнего города Азербайджана - Шуша, культурной столицы, ее восстановление и реконструкцию, историю Карабаха, выдающихся личностей, культурное наследие, Карабахскую войну, а также документы, статьи, фотогалереи и др.
В экспозицию также вошли более 40 книг и других материалов, в том числе первая фундаментальная библиография, посвященная Шуше, подготовленная Национальной библиотекой. Библиография, составленная к первой годовщине освобождения города Шуша, отражает историю, культуру, музыкально-литературную среду, исторические и архитектурные памятники, книги об общественно-политической жизни, богатые материалы, опубликованные в периодических изданиях и журналах.