UFAZ-da TotalEnergies şirkəti və Fransa səfirliyinin birgə maliyyələşdirdiyi təqaüdlərin təqdimat mərasimi keçirilib
May ayının 12-də Azərbaycan Dövlət neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) TotalEnergies Absheron EP və Fransa səfirliyinin birgə maliyyələşdirdiyi təhsil təqaüdlərinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Təqdimat mərasimində ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zacharie Gross, TotalEnergies EP Absheron şirkətinin İcraçı direktoru cənab Regis Agut, UFAZ-ın icraçı direktoru Vazeh Əsgərov, həmçinin baş katib Elizaveta Bydanova,Tədris departamentinin rəhbəri Lətifə Nəsibova, tələbələr və media nümayəndələri iştriak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən ADNSU-nun rektoru, professor M.Babanlı TotalEnergies Absheron EP və Fransa səfirliyi tərəfindən UFAZ tələbələri üçün həyata keçirilən təqaüd proqramını tələbələrin elmdə peşəkar inkişafına böyük stimul kimi qiymətləndirərək, təqaüd qazanan tələbələri təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb.
Fransanın Azərbaycandakı Səfiri cənab Z.Gross və TotalEnergies EP Absheron şirkətinin icraçı direktoru R.Agut 2 il əvvəl imzalanmış memorandumun tərəflər arasında akademik və təhsil sahələrində peşəkar əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi baxımından vacib sənəd adlandırıblar. Onlar təqaüd proqramının müasir və strateji əhəmiyyət kəsb edən sahələr üzrə milli kadrların yetişdirilməsi baxımından da ciddi önəm daşıdığını vurğulayıblar.
Sonra TotalEnergies– Quai d'Orsay Entreprise proqramı çərçivəsində 10 UFAZ tələbəsinə birgə təqaüdlərin verilməsinə dair yeni razılaşma sənədi imzalanıb. Təqaüd qazanmış 10 nəfər UFAZ tələbəsi özləri haqqında iştirakçılara məlumat verib, ixtisasları və gələcək planlarından danışıblar.
Qeyd edək ki, Təqaüd proqramının qalibi olan 10 nəfər UFAZ tələbəsi 2022-2024-cü illərdə 2 il ərzində Fransada magistratura pilləsində təhsil alacaq. UFAZ-da kompüter elmləri, yer elmləri, kimya mühəndisliyi və neft-qaz mühəndisliyi ixtisasları üzrə bakalavr pilləsini bitirən tələbələr Fransada magistratura pilləsində (süni intellekt, biotexnologiylar, bərpaolunan enerji, gələcək üçün materiallar və su mühəndisliyi və s. sahələrdə) təhsil alacaqlar.
İmzalanan yeni razılaşmaya əsasən TotalEnergies şirkəti hər bir təqaüdçünün Fransada aylıq yaşayış, Fransaya getmək üçün yol xərci və ehtiyac olarsa, intensiv fransız dili kurslarının xərclərini qarşılayacaq.
Fransa səfirliyi isə 10 nəfər təqaüdçüyə Fransa Hökumətinin Təqaüdçüsü statusunu verərək onların təhsil haqlarını və Fransada mənzil və sosial təminatını, habelə rüsumsuz viza almasını təmin edəcək.

В UFAZ состоялась презентация стипендий, софинансируемых TotalEnergies Absheron EP и Посольства Франции
12 мая в Азербайджано-французском университете (UFAZ) при Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) состоялась презентация стипендий, софинансируемых TotalEnergies Absheron EP и Посольства Франции.
В презентации приняли участие ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы, посол Франции в Азербайджане Закари Гросс, исполнительный директор TotalEnergies EP Absheron Регис Агут, исполнительный директор UFAZ Вазех Аскеров, генеральный секретарь Елизавета Быданова, руководитель отдела образования Лятифа Насибова, студенты и представители СМИ.
Выступая на мероприятии, ректор АГУНП, профессор М.Бабанлы расценил стипендиальную программу, реализуемую TotalEnergies Absheron EP и Посольством Франции для студентов UFAZ, как большой стимул к профессиональному развитию студентов в науке, поздравил стипендиатов и пожелал им успехов.
Посол Франции в Азербайджане З.Гросс и исполнительный директор TotalEnergies EP Абшерон Р.Агут назвали подписанный два года назад меморандум важным документом с точки зрения укрепления и развития профессионального сотрудничества сторон в академической и образовательной сферах. Они подчеркнули, что стипендиальная программа также важна с точки зрения подготовки национальных кадров в областях, имеющих современное и стратегическое значение.
Затем было подписано новое соглашение о предоставлении совместных стипендий 10 студентам UFAZ по программе TotalEnergies - Quai d'Orsay Entreprise. 10 студентов UFAZ, выигравшие стипендии, выступив дали информацию о себе, о своих специальностях и планах на будущее.
Следует отметить, что 10 студентов UFAZ, победителей стипендиальной программы, будут обучаться в магистратуре во Франции в течение 2 лет, в 2022-2024 годах. Студенты, получившие степень бакалавра в UFAZ в области компьютерных наук, наук о Земле, химической инженерии и нефтегазовой инженерии, будут учиться на степень магистра во Франции (искусственный интеллект, биотехнологии, возобновляемые источники энергии, материалы будущего и гидротехника и т. д.).
По новому соглашению TotalEnergies будет покрывать ежемесячные расходы каждого победителя стипендиальной программы во Франции, расходы на поездку во Францию и, при необходимости, интенсивные курсы французского языка.
Посольство Франции предоставит 10 студентам статус стипендиатов правительства Франции, предоставив им плату за обучение, жилье и социальное обеспечение во Франции, а также беспошлинные визы.