ADNSU-da Azərbaycan-Türkiyə Dostluq Mərkəzinin açılışı olub
Mayın 26-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Azərbaycan-Türkiyə Dostluq Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Türkiyənin sənaye və texnologiya naziri Mustafa Varank, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağcı, universitetin rektoru, professor Mustafa Babanlı, Milli Məclisin deputatları və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Açılış rəmzi sayılan qırmızı lent kəsildikdən sonra tədbir iyulun 15-də Türkiyədə dövlət çevrilişinə cəhd zamanı şəhid olan professor İlhan Varankın adı verilən mühazirə zalında davam etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən rektor, professor M.Babanlı qeyd edib ki, ADNSU-nun iki sinif otağı və mühazirə zalına türkiyəli şəhid professor İlhan Varank və Erol Olçokun adları verilib: "Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığı hər zaman yüksək səviyyədə olub. İkinci Qarabağ müharibəsində universitetimizin 23 tələbəsi şəhid olub. Universitetimizdə şəhid adları veriləcək auditoriyalar açılacaq. İlk olaraq türkiyəli professorların adı verilən sinif otaqları oldu. Davamlı şəkildə Vətən müharibəsində həyatını itirən ADNSU-nun şəhid tələbələrinin adları da sinif otaqlarına veriləcək".
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı çıxışında bildirib ki, 15 iyul gecəsi heç vaxt insanların yaddaşlarından silinməyəcək: "Kimliyi məlum olmayan, dövlətin suyunu içən, pulunu yeyənlər vəhşicəsinə, namərdcəsinə günahsız insanların canını aldılar. Türkiyə daim öz sözünü deməkdə azad və güclü dövlətdir. Türkiyə Azərbaycanın haqlı davasında yanında və arxasında olan ilk dövlət olub. Bu dəstək bundan sonra da eyni şəkildə davam edəcək. Bu gün açılışı olan mərkəz "bir millət, iki dövlət" anlayışını daha da gücləndirmiş olacaq".
Türkiyənin sənaye və texnologiya naziri Mustafa Varank bu gün çox kədərli olduğunu vurğulayıb: "Sinif otaqlarından birinə adı verilən İlhan Varank qardaşım olub. Qardaşım öz həyatını türk gənclərinin yaxşı gələcəyi üçün qurban verdi. Azərbaycan "Teknofest" festivalı sayəsində gənc nəslə texnoloji sahədə olan yenilikləri öyrədəcək imkan yaratmış olur. İki ölkə qardaşlığı bu vasitə ilə daha da güclənmiş olacaq. Bu kimi geniş tədbirlərlə türk dövlətlərinin gücünü bütün dünyaya göstərmiş oluruq. 15 iyul çevrilişində bizim yanımızda olduğunu bildirən ilk dövlət məhz Azərbaycan oldu. Biz də Türkiyə olaraq daim qardaş ölkənin yanındayıq" – deyə türkiyəli nazir əlavə edib.

В АГУНП открылся Центр азербайджано-турецкой дружбы
26 мая в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) состоялась церемония открытия Центра азербайджано-турецкой дружбы.
В церемонии открытия приняли участие министр промышленности и технологий Турции Мустафа Варанк, посол Турции в Азербайджане Джахит Багчы, ректор университета, профессор Мустафа Бабанлы, депутаты Милли Меджлиса и другие официальные лица.
После перерезания красной ленты, символизирующей открытие, мероприятие продолжилось в лекционном зале имени профессора Ильхана Варанка, погибшего во время попытки государственного переворота в Турции 15 июля.
Выступая на мероприятии, ректор, профессор М.Бабанлы отметил, что две аудитории и лекционный зал АГУНП названы в честь турецких шехидов профессоров Ильхана Варанка и Эрола Олчока: «Азербайджано-турецкое братство всегда было на высоком уровне. 23 студента нашего университета стали шехидами во Второй карабахской войне. В нашем университете будут открыты аудитории, которые будут носить имена шехидов. Для начала, это были лектории, названные в честь турецких профессоров. Далее будут классные комнаты, названные в честь шехидов -студентов АГУНП, погибших во Второй карабахской войне».
Посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи сказал, что ночь 15 июля никогда не сотрется из памяти людей: «Люди, личность которых неизвестна, грабили, обворовывали государство и жестоко и подло погубили невинных людей. Турция всегда была свободным и сильным государством. Турция была первым государством, которое поддержало правое дело Азербайджана. Мы будем продолжать поддерживать друг друга. Открывшийся сегодня центр еще больше укрепит наш лозунг «одна нация, два государства».
Министр промышленности и технологий Турции Мустафа Варанк с грустью отметил: «Ильхан Варанк, в честь которого названа одна из аудиторий, был моим братом. Мой брат пожертвовал своей жизнью ради лучшего будущего турецкой молодежи. Проведением «Текнофеста» Азербайджан предоставляет возможность обучать подрастающее поколение технологическим инновациям. Благодаря таким масштабным мероприятиям мы еще больше укрепим братство двух наших стран и покажем всему миру силу тюркских государств. Азербайджан был первым государством, заявившим о своей поддержке в ночь переворота 15 июля. Как Турция, мы всегда с братской страной», — добавил турецкий министр.