UFAZ tələbələrinin Strasburqda Yay məktəbi başa çatıb
İyulun 18-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı Fransanın Strasburq Universitetində təşkil olunan Yay məktəbində iştirak etmiş Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbələri ilə görüşüb.
Tələbələri salamlayan rektor Yay məktəbinin uğurla başa çatması münasibətilə onları təbrik edib. Professor M. Babanlı 2 həftə ərzində Strasburq universitetində fransız dili dərsləri ilə yanaşı müxtəlif elmi laboratoriyalarla tanışlığın onlara əlavə motivasiya verəcəyini və bundan sonra da səylə çalışacaqlarına ümid etdiyini bildirib.
UFAZ-ın İcraçı direktoru Vazeh Əskərov Yay məktəbinin təşkili və gedişatı ilə bağlı çıxışında bildirib ki, Strasburq universitetinin Prezidenti Michel Deneken tələbələrlə görüşdə onların hazırlıq səviyyəsindən çox məmnun qalıb. Tələbələr yer elmləri, geofizika, kimya üzrə müxtəlif laboratoriyalarda olublar. Bundan əlavə Strasburq universitetinin professoru Pierre Collet “21-ci əsrdə süni intellektin doğura biləcəyi etik problemlər” mövzusunda mühazirə ilə tələbələr üçün çıxış edib. Daha sonra tələbələr səfərlə bağlı öz təəssüratlarını bölüşüblər.
Qeyd edək ki, ümumilikdə 46 nəfər UFAZ tələbəsi iyulun 3-dən 17-dək Fransanın Strasburq Universitetində təşkil olunan Yay məktəbində iştirak edib. Yay məktəbinin proqramına gündəlik fransız dili kursları və danışıq klubları, eyni zamanda Strasburq Universitetinin elmi-tədris laboratoriyalarında dərslər daxil olub. Proqramın mədəni hissəsində tələbələr yerli muzeylər və Strasburqun mədəni-tarixi obyektlərinə baş çəkiblər. Yay məktəbində iştirak edən tələbələr təhsil müddətində akademik göstəricilərinə görə seçilirlər.

UFAZ students are back from summer school in Strasbourg
On July 18, the Rector of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), professor Mustafa Babanli met with the students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) who participated in the summer school organized at the University of Strasbourg, France.
Greeting the students, Rector congratulated them on the successful completion of the summer school. Professor M. Babanli expressed the hope that the acquaintance with various scientific laboratories and the French language lessons at the University of Strasbourg for two weeks will give students additional motivation and keep on their hard work.
UFAZ Director Vazeh Askarov noted that the President of the University of Strasbourg, Michel Denken, was delighted with the level of students' preparation during the meeting with them. Students visited various laboratories of earth sciences, geophysics, and chemistry. In addition, Professor Pierre Collet of Strasbourg University gave a lecture on "Ethical problems that artificial intelligence may cause in the 21st-century" students. Later, students shared their impressions of the trip.
A total of 46 UFAZ students participated in the Summer School organized at the University of Strasbourg in France from July 3 to 17th. The program of the summer school included daily French language courses and conversation clubs, as well as classes in the scientific laboratories of the University of Strasbourg. In the cultural part of the program, students visited local museums and cultural-historical parts of Strasbourg. Students participating in the summer school are selected based on their academic performance during their studies.