Gürcüstanın Azərbayсandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ADNSU-da olub
Avqustun 1-də Gürcüstanın Azərbayandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zurab Pataradze Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı ilə görüşüb.
Səfirliyin nümayəndələrinin və universitetin prorektorlarının da iştirak etdiyi görüşdə Azərbaycan-Gürcüstan arasındakı tarixi köklərə əsaslanan əlaqələrdən, o cümlədən təhsil istiqamətində mövcud olan əməkdaşlıqdan bəhs olunub.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı səfirə ADNSU-da təhsil sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, təhsil və tədrisin keyfiyyəti haqqında məlumat verərək hazırda ADNSU-da 63 nəfər gürcüstanlı tələbənin təhsil aldığını bildirib. Rektor, professor M.Babanlı ölkələrimiz arasında sıx dostluq əlaqələrinin olmasına da toxunub və bu əlaqələrin bu gün təhsil sahəsində də əməkdaşlıqda ciddi rol oynadığını deyib.
Səfir Zurab Pataradze öncə Azİİ, onun yetişdirdiyi və dünyanın dörd bir tərəfində çalışan ixtisaslı mühəndislər haqqında məlumatlı olduğunu qeyd edib. Azərbaycan-Gürcüstan arasındakı dostluq münasibətlərinin sarsılmaz olduğunu deyən səfir iki ölkə arasında siyasət, iqtisadiyyat, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə sıx əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb. O, xatırladıb ki, illər öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev və Gürcüstan Respublikasının Prezidenti Eduard Şevardnadze tərəfindən iki ölkə arasında mümkün bütün istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində əlaqələr möhkəmləndirilmiş və əsaslı inkişafının təməli qoyulmuşdur.
Görüşdə səfir iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlər keçiriləcəyini və təhsil istiqamətində partnyor təhsil müəssisəsi kimi ADNSU-nun olacağını bildirib. O, ADNSU-da Gürcüstan Mədəniyyət Mərkəzinin yaradılmasını, həmçinin Azərbaycanla bağlı eyni məzmunlu mərkəzin Gürcüstanın istənilən ən yaxşı ali təhsil müəssisəsində yaradılmasını təklif edib.
Sonda tərəflər arasında təhsil sahəsində əlaqələrdən, müəllim-tələbə mübadiləsindən bəhs olunub və əməkdaşlıqla bağlı geniş müzakirələr aparılıb.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Azerbaijan visits ASOIU
On August 1, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Azerbaijan Zurab Pataradze met with the Rector of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Professor Mustafa Babanli.
The meeting attended by representatives of the embassy and university vice-rectors discussed relations between Azerbaijan and Georgia based on historical roots, including existing cooperation in the field of education.
Rector of ASOIU, Professor Mustafa Babanli, informed the Ambassador about the achievements in the field of education and the quality of teaching at ASOIU and reported that 63 Georgian students are currently studying at the university. The Rector, Professor M. Babanli, also touched upon the close friendship between our countries and said that these relations today play a significant role in cooperation.
Ambassador Zurab Pataradze noted that he is aware of the AzII and the qualified engineers it trains, who work all over the world. Saying that the friendly relations between Azerbaijan and Georgia are inviolable, the Ambassador stressed that there is close cooperation between the two countries in politics, economy, culture, education and other areas. He recalled that many years ago, President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev and President of the Republic of Georgia Eduard Shevardnadze laid the foundation for the fundamental development of relations between the two countries in all possible areas, including the education field.
At the meeting, the Ambassador said that within the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between the two countries, several events would be held, and ASOIU would act as a partner educational institution in the field of education. He proposed to establish a Georgian cultural centre at ASOIU and create a centre of the same content related to Azerbaijan in any of Georgia's best higher educational institutions.
In conclusion, the parties discussed the relations between the countries in the education field, the teachers and students exchange, and cooperation issues.