Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) Azİİ Elektron Kitab Evinin oxucu-istifadəçilərinə Rusiyanın “Polpred.com” məlumat bazasından istifadə imkanları yaradılıb.
Belə ki, “Polpred.com” Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin əsas (KİV) nəşrlərinin arxivi rus dilində olan ən böyük verilənlər bazalarından biridir. Bazada son 20 il ərzində informasiya agentliklərinin və işgüzar mətbuatın topladığı məqalələr, xüsusi ilə də Rusiyada və xaricdə neft, qaz və digər sosialyönümlü silsilə xəbərlər, 53 sənaye və 8 federal rayon haqqında 600 mənbə, 20 min yüksək vəzifəli şəxslərin müsahibələri və digər materiallar toplanıb.
”Polpred.com” kitab evinin bütün kompyuterləri və daxili şəbəkə açıqdır və buradan arxivlərə, Rusiyanın aparıcı kitabxanalarına daxil olmaq, materiallardan istifadə etmək pulsuzdur və vaxt məhdudiyyəti yoxdur.

Для читателей "Azİİ Elektron Kitab Evi" созданы новые возможности
Читателям библиотеки Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП) "Azi Elektron Kitab Evi" была предоставлена возможность пользования российской базой данных “Polpred.com”.
Таким образом, "Polpred.com" является одной из крупнейших русскоязычных баз данных архивов публикаций СМИ. За последние 20 лет в базе данных были собраны статьи из новостных агентств и деловых СМИ, включая новости о нефти, газе и другие социальные новости в России и за рубежом, 600 источников в 53 отраслях промышленности и 8 федеральных округах, 20 000 интервью с высокопоставленными официальными лицами и другие материалы.
Через компьютеры и домашнюю сеть библиотеки открыт доступ к архивам, ведущим российским библиотекам. Пользование материалами бесплатно и без временного ограничения.