Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rəhbər heyəti “Daşkəsən” Dəmir Filizi Sahəsində səfərdə olub. Tanışlıq məqsədilə baş tutan səfərdə universitetin rektoru, professor Mustafa Babanlı, eləcə də universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov “Daşkəsən” Dəmir Filizi Sahəsi və sahədə hazırda icra edilən işlər haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, ölkə başçısının 6 avqust 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Daşkəsən” yatağının istismara verilməsi ilə əlaqədar ilkin qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması Cəmiyyətə tapşırılıb. Bu istiqamətdə hazırda beynəlxalq standartlara uyğun kompleks geoloji tədqiqatların aparılması təmin edilir. Bugünə qədər Cəmiyyət tərəfindən mədən planlarının hazırlanması, yataq üzrə filizlərin hasilat metodunun müəyyən edilməsi, iqtisadi göstəricilərin hesablanması və digər istiqamətlərdə müvafiq işlər görülüb. O.Məmmədovun sözlərinə görə, “Daşkəsən” dəmir filizi yataqları üzrə ötən il 7 830 metr buruq-qazma işləri icra edilib və hazırda da proses davam etdirilir. Yataq üzrə ilkin qiymətləndirmə sənədinin cari ilin avqust ayına qədər hazırlanması nəzərdə tutulur.
ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı “AzerGold” QSC-nin yeni mədənlərin işə salınması istiqamətindəki ardıcıl fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Ölkənin dağ-mədən sektorunun inkişafının məşğullun artırılması və ixtisaslı gənc kadrların daimi işlə təmin olunmasına böyük təsirinin olduğunu vuğulayan rektor ADNSU ilə “AzerGold” QSC arasında imzalanmış əməkdaşlığa dair memorandumun əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirilib ki, memoranduma uyğun olaraq ali məktəbdə elmi-nəzəri biliklərə yiyələnmiş kadrların Cəmiyyətin istehsalat sahələrində müvafiq təcrübə qazanması, xüsusi fəallığı ilə seçilən məzunların işlə təmin olunması təqdirəlayiq haldır.
Qeyd edək ki, görüşdə, həmçinin əməkdaşlığın genişləndirilməsi, müştərək elmi-tədqiqat işlərinin icra edilməsi istiqamətində də müzakirələr aparılıb. Daha sonra qonaqlar sahədə yerləşən kern anbarı, laborotoriya, saflaşdırma zavodu, eləcə də “Şimal-qərb” mədəni ilə tanış olub, “AzerGold” QSC-nin geoloqları ilə görüşüblər.

ASOIU administration got acquainted with the Dashkasan Iron Ore field
The executives of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) visited the visited the Dashkasan Iron Ore Field. ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli, as well as academic staff of the university took part on the trip.
Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC Ogtay Mammadov provided comprehensive information about the Dashkasan Iron Ore Field and the work currently being carried out in the field. It was noted that by the Presidential Decree dated August 6, 2020, the Company was instructed to prepare a preliminary assessment document in connection with the commissioning of the Dashkasan field. In this regard, complex geological surveys in accordance with international standards are currently being carried out. So far, the development of mining plans, defining of the ore extraction method on the field, the calculation of economic indicators and relevant works have been done in other areas by the Company. According to O. Mammadov, 7,830 meters of drilling was carried out on the Dashkasan iron ore deposits last year, and currently, the process is underway. The initial assessment of the field is expected to be completed by August 2021.
ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli highly appreciated the successive activity of AzerGold CJSC in launching new mines. Noting that the development of the country's mining sector has a great impact on increasing employment and providing with the permanent jobs of young professionals, the Rector spoke about the importance of the memorandum of cooperation signed between ASOIU and AzerGold CJSC. He underlined that in accordance with the memorandum, the staff of the university got acquainted with the scientific and theoretical knowledge, gain relevant experience in the production areas of the Company, and the employment of graduates distinguished by special activity is commendable.
Notably, the meeting also discussed the expansion of cooperation and the implementation of joint research work. Afterwards, the guests got acquainted with the kern storage, laboratory, refinery, as well as the "North-West" mine located in the area, and met with the geologists of AzerGold CJSC.