Mayın 18-də "Qaradağ Gənclər Evi" Sosial Xidmət Müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə 294 və 228 saylı tam orta məktəblərin tədrisdə yüksək nəticə göstərən 10 və 11-ci sinif şagirdləri Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) ekskursiyada olublar.
Şagirdlər əvvəlcə ADNSU-nun Şəhid məzun və tələbələrinə həsr olunmuş guşəni ziyarət edib, vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra tələbələr universitetin tarix muzeyini ziyarət edib, neft tarixinə və universitetə aid eksponatlarla tanış olublar. Universitetin Tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Ata Babayev məktəblilərə rektor, professor Mustafa Babanlının salamını çatdıraraq, universitetin 100 ildən çox olan tarixi, müxtəlif dövrlərdə fəaliyyəti, fəxri məzunları və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Mineralogiya muzeyini ziyarət edən şagirdlər burada qorunub saxlanılan müxtəlif növ minerallar və qiymətli eksponatlarla tanış olublar. Şagirdlər universitetin kitabxanasını, laboratoriyaları gəzib, universitetdə tədris prosesi ilə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, ekskursiyanın məqsədi şagirdləri ali məktəb mühiti ilə yaxından tanış etmək və onlarda motivasiya hissini inkişaf etdirməkdir.

High School students visit ASOIU
On May 18, under the organization of the Social Service Institution "Garadagh Youth House", 10th and 11th graders of secondary schools No. 294 and 228, who showed promising results in their studies, went on an excursion to the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU).
First, the pupils visited a corner dedicated to ASOIU's martyr graduates and honoured the memory of the heroes who gave their lives for their Motherland.
Then the schoolchildren visited the History Museum of ASOIU and viewed the historical displays about the university and oil. ASOIU Vice-Rector for Educational Affairs, Associate Professor Ata Babayev, welcomed the pupils on behalf of Rector, Professor Mustafa Babanli and provided comprehensive information on the hundred-year history of the university, its activities in different periods, and honorary alumni.
Later, the schoolchildren visited the university's Museum of Mineralogy, got acquainted with various mineral species, and preserved valuable exhibits. Pupils toured the university library and laboratories and got taught about the educational process at the university.
It should be noted that the tour's purpose is to familiarise schoolchildren with the university environment.