Mayın 26-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) Azİİ e-Kitab Evində 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi təşkil olunub.
Sərgidə 1918-ci il mayın 28-də Müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin bərqarər olunmasından bəhs edən nəşrlər, həmçinin ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının taleyində, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasında və inkişafındakı xidmətlərindən, həmçinin Azərbaycan dövlətinin və müstəqilliyinin bərpa olunmasından, qorunmasından bəhs edən kitablar yer alıb.

A book exhibition titled "May 28 - Independence Day" has been organized at the AzII e-Book House
A book exhibition dedicated to May 28 - Independence Day was organized at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) AZII e-Book House on May 26.
The exhibition presents publications on the creation of the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular democratic state in the Muslim East, and the establishment of statehood traditions in Azerbaijan on May 28, 1918, and books on the contribution of the great leader Heydar Aliyev to the fate of the Azerbaijani people, the formation and development of the modern Azerbaijani state, as well as books on the restoration and protection of the state and independence of Azerbaijan.