Xəbərlər 06 Dec 2022
Dekabrın 5-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) universitetin tərəfdaşı olduğu “HORIZON 2020” çərçivəsində ELECTRON layihəsi ilə bağlı enerji provayderlərindən birinin sponsorluğu ilə “Secure Energy” Hackathonuna start verilib. Hackathonda ADNSU ilə yanaşı bir neçə ali təhsil müəssisəsinin tələbələrindən 8 komanda 40 saat müddətində verilən tapşırıqları yerinə yetirəcək.
Qeyd edək ki, sözügedən Hackathon Azərbaycan və Avropada enerji provayderlərinin kibertəhlükəsizliyi, smart texnologiyaların tətbiqi ilə enerji şəbəkələrinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində problemlərin həllinə yönələcək. İştirakçı komandalara həllərinin hazırlanmasında Avropa və Azərbaycandan olan mentorlar dəstək göstərəcəklər. Münsiflər heyətinin qiymətləndirilməsindən sonra I, II və III yerlərin qalibləri mükafatlandırılacaq.

Secure Energy hackathon starts at ASOIU
On December 5, the Secure Energy hackathon started at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) with the sponsorship of one of the energy providers of the ELECTRON project within the framework of the HORIZON2020 program, of which the university is a participant. In the hackathon for 40 hours, eight teams of students from several higher educational institutions will perform the assigned tasks.
It should be noted that the hackathon aims to solve problems in the direction of cybersecurity of energy suppliers in Azerbaijan and Europe and improve the management of energy networks using smart technologies. The participating teams will receive the support of mentors from Europe and Azerbaijan in developing solutions. After evaluation by the jury, the winners of I, II and III places will be awarded.