ASOIU Rector meets Kazakhstani master's students completing research internship
The rector of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Associate Professor Rufat Azizov, met with master's students from Kazakhstan’s Satbayev University who had completed a two-week research internship at the Faculty of Geological Exploration (GEF). Rector Azizov emphasized the importance of the strong friendship and effective collaboration between the two universities through joint projects.
The students from Satbayev University expressed their appreciation for the warm welcome they received at ASOIU. They noted that working with the professors and faculty members of the Faculty of Geological Exploration was highly beneficial for them. The students highlighted that their participation in scientific research at ASOIU, as well as their visit to the Mineralogy Museum with its rich collection, significantly enriched their knowledge and provided answers to many of their questions.
The Kazakhstani students also shared their positive impressions of the laboratories at "AzMI Academy," which was established within the collaboration between ASOIU and the Metrology Institute. They stated they had gained valuable insights into next-generation standards and measurement techniques and expressed their desire to continue their scientific work with ASOIU researchers during their future doctoral studies.
Rector Rufat Azizov expressed his satisfaction that the research internship at ASOIU was beneficial for the Kazakhstani students and wished them success in their academic endeavours.
At the end of the meeting, Rector Azizov presented the students with gifts and took a commemorative photo with them.