On March 19, Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) held the next meeting of its Scientific Committee.
At the beginning of the session, ASOIU Rector, Associate Professor Rufat Azizov congratulated Head of the "Mechanics" Department, Associate Professor Sakit Abbasov, on his anniversary, wishing him good health and continued success in his professional career. Following this, the agenda was announced and approved by the committee members.
Chaired by Rector Rufat Azizov, the meeting focused on enhancing the quality of education and teaching at ASOIU, as well as achieving new milestones in scientific research. The discussions covered the approval of ASOIU’s International Rankings Action Plan, the current status of international relations, and the implementation of recommendations from the Accreditation Commission’s final report. Additionally, the annual report of the Faculty of Chemical Technology was presented.
Following presentations and discussions, Rector Rufat Azizov shared his feedback, made proposals, and issued specific instructions regarding the agenda items.